MAASTIKUMÄNG 2018

31. mail toimus traditsiooniline kevadine maastikumäng. Seekord oli teemaks turvalisus. Isegi ilm oli tänavu turvaline: päikseline ja soe.
Rajale saadeti kümme 8-liikmelist segavõistkonda. Esimest korda osalesid ka üheksandikud, kuna sõltumata eksamiperioodist ei tahtnud nemad põnevast mängust kõrvale jääda. Iga meeskond sai kaardi punktidega, mida tuli läbida antud järjekorras. Igas punktis olid lahendada erinevad ülesanded. Turvalisuse tagamiseks olid raja keerulisemates kohtades õpetajad ootamas. Terve maastikumängu jooksul pidi pildistama ohtlikke olukordi ja kuidas meeskonnaga neid ületati.
Esimeseks ülesandeks oli etteantud reegleid järgides luua turvaline parool. Parool tehti, aga paljudel meeskondadel ei olnud lõpus keeruline parool enam meeles. Kooli juurest rajale minnes tuli ületada tee. Simon kamandas oma rühma: „Võtame nüüd ilusti käest kinni!“ Turvalisus oli ju läbiv teema.
Teises punktis lahendati salakiri. Hea oli vaadata, et mõnes rühmas suuremad põrnitsesid ja põrnitsesid üleliigsete tähtedega salakirja ülesannet aga lahenduse peale tulid hoopis algklasside õpilased. Salakiri andis ülesande munakarbi igasse pessa leida loodusest sobivat värvi ese. Nii oligi rajal näha lapsi munakarpidega. Rada läks üle niidu, kus kasvasid kõrged rebasesabad. Kiitus 9-nda klassi õpilastele! Nad võtsid väiksemaid sülle ja aitasid üle heinamaa! Väike Nastja kiitis väga oma rühma Isabeli. Raja raskeim osa oli Marjamäe vallutamine. Umbes 20 aastat tagasi oli see mägi slaalomimägi. Nüüd olid aga kõik suusarajad rohtunud, võsastunud või erosioonikraave täis. 15-ndas punktis pidi tundma taimi. Kõik rühmad tundsid võilille, tulikat, oblikat, ussilakka, naati, piibelehte ja jänesekapsast. Aga ojamõõl oli paljude jaoks ikka veel karukell. Õnneks kõik teadsid milliseid nendest taimedest ei tohi suhu pista. Saare talu juures, kus oli eelmise sajandi algul Eesti kirjanike suvituskoht tuli leida luuletus või ise luuletada Pühajärvest.
Võistkonnast „Viineripirukas“ luuletas Ats:
Pühajärvel asub meie kool.
Lähedalt on kuulda Emajõe vool.
Pühajärve pole mingi oht
vaid minu südames number 1 koht.

Võistkond „Traktoristid“:
Pühajärv on ilus järv,
selle najal puhkab närv.

4. Võistkond luuletas:
Pühajärv on ilus
Pühajärve kooli vilus.
Palju kalu ujub,
nii see elu meil siin sujub.

7-st võistkonnast Tormi Vesse luuletas:
Pühajärv on ilus järv,
Pühajärv on püha järv.
Seal ujuda on hea,
Pilliroogu on ka seal.

Teine võistkond:
Meil on ilus Pühajärv.
Tal võluv sinivärv.
Seal elab kala
Eesti rahvus maiuspala.

10-nda võistkonna luuletus võtab päeva meeleolu kokku:
Päike paistab ja ilm on hea,
Tuult ja vihma me kartma ei pea.
Mis sest, et mitu tundi on ees,
Praegu on tore, sest varbad on vees.

Emajõe ääres oli looduse nautimise punkt. Ülesanne oli jälgida ümbrust ja panna kirja kõik liikuvad elusolendid 3 minuti jooksul. Kõige tähelepanelikum rühm oli kirja pannud 17 elusolendit.
20 maastikumängu punkti oligi läbitud ja kõik rühmad said Koolirannas suppi ning magustoitu süüa. Koolirannas oli võimalik oma rühmale teenida lisapunkte looduslikust materjalist pildi valmistamisega.
Tagasi koolis pidi igal võistkonnal olema meeles esimese punkti parool, siis oli võimalik rajal tehtud pildid oma võistkonna kausta salvestada. Lisapunkte sai ka kooli juures teenida: koolile reklaam videoga.
Kui kõik punktid said kokku arvestatud, selgus, et „Maastikumäng 2018“ võitja on võistkond „Viineripirukas“, kellel olid täidetud ka kõik lisaülesanded: looduslikust materjalist pilt, neil oli parool meeles ja pildid olid õiges kaustas ning oli tehtud kooli reklaam video.
Aitäh kõikidele õpetajatele ja maastikumängust osavõtjatele!

Pille ja Peeter Kangur
maastikumängu korraldajad

Maastikumäng 2018 ülesanded
1. Koolis stardis: Loo turvaline parool. Rajal pildista ohtlikke kohti ja kuidas te meekonnaga neid ületate.
2. Eve maja juures: salakiri + munakorv.
3. Oja ääres: Pöial-Liis sõitis vesiroosi lehega. Mis taime lehti sa siin vees näed?
4. Niidul: Kes see laulab laksutades? Eriti hoolega ta laulab õhtuti. See lind võitis lindude eurovisiooni.
5. Niidul kasvab väga palju taimi. Mis nime kannab see taim? Vihje: See nimi on seotud ühe looma kehaosaga.
6. Mis on talu nimi? Mis söödavaid vilju sa siit vanast talust leida võid?
7. Marjamäe sissesõit. Rästik hammustas. Mida teed? Näita kuidas transpordid kannatanut.
8. Mis põõsa all sa oled? Kes armastab selle taime vilju süüa?
9. Mis mäe nõlval sa oled ja kui kõrge see on?
10. 1. Kes on teinud lodjapuu lehed auguliseks? 2. Mis kõrgustiku kuplid siit paistavad?
11. Kuidas on tekkinud see kraav?
12. Umbes 20 aastat tagasi müüs õp. Peeter siin pileteid. Mis pileteid ta müüs?
13. Millise ohu korral kasutatakse siin olevaid esemeid?
14. Marjamäe talu sissesõidu teel: Mis numbrile pead helistama kui märkad õlireostust või surnud lindu?
14. A Mis jäeti vanasti talu ukse najale, kui kodust ära mindi?
15. Teeristil Hobustemäe alla: Milliseid neist taimedest ei tohi suhu panna?
16. Oled maratoni rajal. Mis maratoni ja mitmes maraton toimus selle raja peal tänavu talvel?
17. Hobustemäel: Mis mäe otsa läheb siit trepp?
18. Kes see on? Miks on ta ohtlik ja tuleb kohe kehalt eemaldada?
19. Saare talu juures: Leia või kirjuta ise üks ilus luuletus Pühajärvest.
20. Emajõe ääres: Vaatle ümbrust ja pane kirja kõik liikuvad elusolendid mida näed või kuuled 3 minuti jooksul? PS: Mine kooliranda sööma!
LISAÜLESANDED:
1. Koolirannas: tee looduslikust materjalist pilt.
2. Koolis: Lae kõik pildid maastikumängu kausta (tuleta meelde 1-se punkti parool)
3. Tee meie kooli reklaamvideo.

VAATA PILTE pildialbumis