MAASTIKUMÄNG 2015

26. mail 2015 toimus Pühajärve Põhikoolis kevadine maastikumäng. Seekord oli teemaks „Vana aja tööd“. Mängima asusid 8 segarühma, 4-8 klassist. Soojenduseks tuli võistkonnal õigesti kokku panna hakklihamasin. Uskumatu, aga tõsi – tänu Gabrieli isale – oli meil laua peal 8 töökorras hakklihamasinat. Seejärel andis õpetaja Peeter nöörijupi ja tuli harjutada seasõra tegemist. Kasutada võis kõiki vahendeid, kes googeldas, kes helistas vanematele. Teises punktis oli ülesanne niita vikatiga sületäis heina. Koolitädi Elve näitas, kuidas luisatakse vikat teravaks ja korda-mööda hakati niitma. Lahe oli vaadata, kuidas linnapoiss Tanel oma võistkonna eest niitis. Vova oli osav niitja, tema olla kodus seda tööd teinud. Kolmandas punktis ootas õpetaja Krista lapsi sagamisrauaga. Ülesanne oli omaniidetud heinast valmistada seale söök. Neljandas punktis oli kohtunikuks õpetaja Lembi, kelle täpse silma all tuli kahemehesaega saagida 15 cm pikkune lepapakk. Täpseim oli võistkond „Auruvedur“, kelle pakk oli pikkusega 15-16,5 cm. Samal ajal kui kaks võistkonna liiget sulle-mulle-saega saagisid, mõistatasid ülejäänud tööriistu. Need olid saetera painutajad. Viiendas punktis küsis õpetaja Krista puusepa tööriistu. Taustaks krooksusid konnad ja siristasid linnud. Järgmises punktis ootas õpetaja Olga palgikoorimis tööriistadega. Järgmisse punkti minnes oli kaunis vaade Pühajärvele ja Juusa järvele. Kaheksandas punktis olid Solveig ja Taavi musta pesuga ja kõik said proovida pesulauaga pesemist. Järgmine punkt oli imekauni vaatega Pühajärvele ja saartele. Kergliiklusteel tuli õpetaja Karinile näidata, kuidas arvelauaga saab tehtud tehe: Pühajärve Põhikooli õpilaste arvule liita Riigikogu liikmete arv ja lahutada Eesti maakondade arv. Peast tehtav, aga kuidas arvelauaga õige vastus saada? Kui arvelauaga oli vastus käes, siis need, kes ei usaldanud oma pead ja arvelauda, kontrollisid tulemuse kalkulaatoriga üle. 177 oli õige vastus. 11-ndas punktis ootas õpetaja Janika pulgaga, mida lapsed arvasid taignarulliks. Vedruga taignarull. Paluti vihjet. Õpetaja Janika ise ongi vihje. Uuriti veel ja kui jõuti painutamiseni, saadi teada, et see oli kehalise tunnis kasutatav käte jõutrenni tegemise vahend, mida tuli ettevaatlikult kasutada, et juuksed vahele ei jääks. Õpetaja Peeter ootas oma punktis koos margapuuga. Koti sisu tuli margapuuga ära mõõta. Kõigil ühesugune kott, ühesugune margapuu, aga tulemus oli 1,1 kg kuni 10 kg. Tunnetusrajal otsisid võistkonnad turbasammalt ja uurisid, milleks teda vanasti kasutati. Eelviimases punktis tunti sirpi ja perekonna mutrivõtit ning viimases punktis oleks pidanud olema lammas, kelle peal oleks proovitud lambakääre. Ehkki lammast ei olnud, sai ka rohtu lõigata, proovimaks kuidas lambakäärid peavad olema kokkupandud, et lõigata saaks. Lõpuks tuli villa kraasida. Maastikumäng lõppes ja vihma hakkas sadama.

Võitis sõprus, aga punktide järgi olid paremad:
I koht   VELLOD        Laura, Erik, Gabriel, Mairo, Vova
II koht  GOOGLE AITAB      Laur, Jane, Riinu, Mattias, Madis
III koht 6         Romet, Gen Marten, Kenter, Mirjam, Liisi

Suured tänud:
Pipi ja Gabrieli isale Priit Õunale, kes on vanavarahuviline ja tõi 8 hakklihamasinat ja palju vanu tööriistu.
Elvele niitmise, seasöögi ja lamba tööriistade eest.
Margitile pesulaudade eest.
Solveigile ja Taavile, et lubasite oma koduaias pesupesemist proovida.
Kontrollpunktides olnud õpetajatele.
Kõikidele maastikumängust osavõtjatele. Tublid olite!

Pille ja Peeter Kangur
maastikumängu organiseerijad

Vaata (Pille Kangur, Karin Järv)